47 пилоти, разпределени в 4 класа, се състезаваха в 3-ия кръг от Националния шампионат по картинг на БФК-НКС. Надпреварата беше организирана от Картинг Клуб Кюстендил и бе първа за сезона у нас след 2 кръга на Серес и Circuit 27 в Гърция.
Времето в неделния ден беше слънчево и топло за сезона, което бе предпоставка за хубави състезания и оспорвани битки. Победители в отделните класове станаха Димитър Колев, Калоян Балабанов, Виктор Антов и Пламен Първанов.
Ето мнението на пилоти, механици и родители след надпреварата на пистата Пауталия:
Димитър Колев, победител в клас Rotax Senior:
„В клас Rotax Senior конкуренцията беше много силна и всяка грешка можеше да струва позиции. За мен най-важното беше да остана фокусиран и да дам максимума от себе си във всеки момент на пистата. Имаше напрегнати ситуации и сериозен натиск, но не спрях да се боря във всяка обиколка.
Победата дойде след честна, чиста и оспорвана битка до карирания флаг срещу много силни конкуренти. Именно в такива състезания израстваш като пилот и разбираш колко важни са дисциплината, търпението и постоянството. Искам да благодаря на моите родители за безусловната подкрепа и вярата, която ми дават във всеки един момент. Благодаря и на моя механик за труда, отдадеността и перфектната подготовка на техниката.“
Юлиян Серафимов-младши, механик на Борис Михайлов, 2-и в Rotax Senior:
„Аз съм много доволен от представянето му. Още на тренировките бяхме първи, независимо с какви гуми. За малко не успяхме да вземем квалификацията. Но не се притеснявах от това, защото знаех, че Борис е един от най-константните пилоти и може да направи всичко. Той знае как да води битки за позиции. В всички маншове имахме най-бързи обиколки. Можехме да станем първи, но в първия финал в събота настъпихме линия и имахме 3 секунди наказание. Освен това имаше удар с Преслав и трябваше да наваксваме. В крайна сметка вместо 2-и, завършихме 3-и. Това беше факторът, който накрая ни попречи да станем първи в състезанието.
Във втория финал стартирахме 3-и и веднага станахме 2-и. Борехме се с Митко Колев, но не успяхме да го изпреварим. Третия финал, в него успяхме с битка да изпреварим Митко, като по време на маневрата двамата се удариха и загубиха позиции. След това изпреварихме Ради Воденичаров и след като станахме първи вече знаех, че не може да ни изпреварят и ще можем на чиста писта да даваме газ до края. До финала направихме разлика от 4.2 сек разлика спрямо втория. Имахме много добро темпо през цялото време. Решихме просто да караме, за да покажем, че обвиненията от миналата година бяха неоснователни.“
Лъчезар Воденичаров, баща и механик на Ради Воденичаров, 3-и в Senior:
„Състезанието за нас премина отново с много добро представяне за Ради. Постоянно времена в топ 3 във супер финала можеше да рискуваме с по различни настройки за да имаме една идея по добра скорост , въпреки това взехме добри точки от състезанието .Шампионата в Сеньор е изключително интересен този сезон 5-6 карта са събрани в по малко от десета и също толкова пилоти с реални шансове за шампионата ще дадем всичко от себе си в оставащите три кръга да подобрим още повече представянето си! Ради е единствения пилот в Senior до момента с три състезания и три подиума. Благодаря на всички спонсори и приятели за подкрепата!“
Ели Балабанова, майка на Калоян Балабанов, първи в клас Junior:
„Доволни сме от представянето на Калоян. Самото състезание беше особено натоварващо съботата, защото се опита да завали, беше обявено състезание на мокро. Сменяхме гуми, настройки за мокро в парк ферме, защото чакахме да караме. След това спря да вали, пак на ново сменяхме гуми – сухи. На квалификацията Коко беше втори и така стартира на полуфинала. Успя да го спечели. Стартира първи на финала и така завърши. На суперфинала допусна грешка и Милен го изпревари. След това се опита и почти успя да си върне позицията, но вероятността да има инцидент беше голяма и се отказа. При почти еднакви времена е трудно да си върнеш позиция, след като я загубиш.“
Владимир Бахчеванов, баща на Милен Бахчеванов, 2-и в Junior:
„И в този кръг малко не ни достигна за победата, и отново бяхме най-бързи на трасето през състезателния уикенд на най-скучната писта от календара (особено в този вариант). Милен кара за първи път Junior на това трасе, но това не му попречи да грабне полпозишъна, въпреки двете изпреварвания, които му се наложи да направи по време на квалификацията. На префинала беше много изморен и допусна грешка да бъде изпреварен и не успя да си върне позицията, въпреки че записа най-бърза обиколка.
На финала в неделя със свежи сили показа на какво е способен и имаше темпо с две до три десети по-бързо от водача на колоната, но не си направи правилна стратегия и това отново му коства победата и в този манш. На супер финала действа разумно, изпревари в точния момент и нямаше какво да го спре да спечели последната гонка. В същата сесия успя да запише и 4 последователни еднакви до хилядна обиколки – нещо, което не бях виждал до сега. Поздравления за скоростта, която показаха двете дами (Александра и Татяна). Очаквах повече такава от Коко и Карим, за да стане наистина интересна надпревара. Плануваме да посетим втори кръг от шампионата CE, който ще е в Тринец, Чехия.“
Виктор Антов, победител в категория Minimax:
„От състезанието в Кюстендил съм много доволен. Имах проблем с един завой, но с течение на времето го оправих. На квалификацията малко не ми достигна за да съм първи. На първото състезание всички тръгнахме със сухи гуми и две обиколки след като започна състезанието заваля и всички се прибрахме за смяна на гумите. След смяната на гумите състезанието беше подновено и така две обиколки след началото успях да поведа колоната и натрупах сериозна преднина пред завършилия на втора позиция.
На второто състезание стартирах първи и завърших първи със преднина от 1.5 сек. На трето състезание имах битка с Лъчезар. Той ме изпревари в 10-ата обиколка след моя грешка, но няколко обиколки след това го атакувах. Изпреварих го, но имаше вероятност да се ударим ако бях твърде настоятелен в битката и не рискувах, защото той имаше 10 секундно наказание. Така спечелих с голяма преднина пред втория Стелиян. Надявам се следващото състезание да протече безпроблемно и да бъда все така бърз!“
Мария Господинова, майка на Стелиян Господинов, трети в Minimax:
„Като цяло състезанието беше оспорвано и емоционално за нас. Още в квалификацията показахме най-добро добро темпо и завършихме първи, което ни даде право да стартираме от първа позиция. На префинала в събота също стартирахме първи и направихме две обиколки, но състезанието беше спряно, тъй като почна да роси. Според мен нямаше нужда да се прекратява, но решението беше такова.
След това обявиха мокро състезание и именно там липсата ни на достатъчно опит на мокра писта си каза думата. Завършихме шести и в неделя трябваше да наваксваме позиции. На финала стигнахме до трето място, а на суперфинала завършихме втори след наказание, което беше получил Лъчезар за настъпана линия. В крайното класиране сме трети, и въпреки трудностите сме доволни, защото показахме скорост и борбеност до края.“
Щилиян Тенчев, механик на Пламен Първанов, първи в Micromax:
„Конкуренцията все повече се доближава до нас. Това е радостно за всички, дори и за нас, защото така се развиват децата. И победата ще е е по-сладка. Радвам се, че такава голяма крачка направиха останалите. Като цяло си изпълнихме нещата по доста добър начин. Технически проблеми по време на уикенда не сме имали. Късметът беше и на наша страна, като между warm-up-а и финала се скъса болта на задната главина. Скъса се от нищото. Точно преди суперфинала пък изби свещта. Два леко инфарктни момента, които за наша радост се случиха преди състезанието. От другите пилоти в Сливен Карт Тийм, много съм доволен от напредъка на Кристиан Турлаков. На Диана Балева не й достигна скорост, като ще се постараем да оправим нещата за следващия кръг.“
Румен Дунев, баща на Брайън Дунев, трети в Micromax:
„Добро състезание за Брайън през целия състезателен уикенд. Показа че може да е много бърз, но изборът на грешни настройки беше причината за лошото темпо в последното състезание. За следващото състезание ще се върнем още по-подготвени и още по-бързи!“





